PF0552.683NLT
Pulse Electronics Corporation
PF0552.683NLT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PF0552.683NLT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PF0552.683NLT
Manufacturer Pulse Electronics Corporation
Description INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Shielding:Shielded
Series:PF0552NL
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Coils:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance - Connected In Series:270µH
Inductance - Connected In Parallel:68µH
Height:0.236" (6.00mm)
Detailed Description:Shielded 2 Coil Inductor Array 270µH Inductance - Connected in Series 68µH Inductance - Connected in Parallel 100 mOhm Max DC Resistance (DCR) - Parallel 2.7A Nonstandard
DC Resistance (DCR) - Series:400 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Parallel:100 mOhm Max
Current Saturation - Series:1.4A
Current Saturation - Parallel:2.7A
Current Rating - Series:1.4A
Current Rating - Parallel:2.7A