PE2010FKM7W0R008L
Yageo
PE2010FKM7W0R008L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE2010FKM7W0R008L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE2010FKM7W0R008L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.008 OHM 1% 1W 2010
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:2010
Size / Dimension:0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Series:PE
Resistance:8 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2010 (5025 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:8 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil