PE1206JRM7W0R007L
Yageo
PE1206JRM7W0R007L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE1206JRM7W0R007L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE1206JRM7W0R007L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.007 OHM 5% 1/2W 1206
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±75ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PE
Resistance:7 mOhms
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:7 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil