PE1206DRF070R015L
Yageo
PE1206DRF070R015L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE1206DRF070R015L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE1206DRF070R015L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.015 OHM 0.5% 1/4W 1206
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PE
Resistance:15 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:15 mOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil