PE0805DRF7W0R005L
Yageo
PE0805DRF7W0R005L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE0805DRF7W0R005L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE0805DRF7W0R005L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.005 OHM 0.5% 1/4W 0805
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.5%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Series:PE
Resistance:5 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 170°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:5 mOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil