PE0201FRF7W0R15L
Yageo
PE0201FRF7W0R15L
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE0201FRF7W0R15L with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE0201FRF7W0R15L
Manufacturer Yageo
Description RES 0.15 OHM 1% 1/10W 0201
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0201
Size / Dimension:0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Series:PE
Resistance:150 mOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0201 (0603 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.012" (0.31mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:150 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil