PE-68280NL
Pulse Electronics Corporation
PE-68280NL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PE-68280NL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PE-68280NL
Manufacturer Pulse
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13921 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Weight:-
Type:Invasive
Turns Ratio - Primary:Secondary:1:1:100
Termination Style:-
Size / Dimension:0.495" L x 0.490" W (12.57mm x 12.45mm)
Series:PE-68XXXNL
Ratings:-
Packaging:Tray
Other Names:553-1585-5
PE-68280NL-ND
PE68280NL
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Inductance:14.8mH
Height - Seated (Max):0.280" (7.11mm)
Frequency Range:50kHz ~ 500kHz
Energy Time (E.T.):-
Detailed Description:1:1:100 Current Sense Transformer 50kHz ~ 500kHz 1.15 mOhm Primary, 930 mOhm Secondary 14.8mH Surface Mount
DC Resistance (DCR):1.15 mOhm Primary, 930 mOhm Secondary