PDV15-31P-102B
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDV15-31P-102B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PDV15-31P-102B
Manufacturer Bourns, Inc.
Description SLIDE POT 1K OHM 0.1W TOP 15MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Travel Range:15mm
Tolerance:±20%
Size / Dimension:Rectangular - 1.378" L x 0.154" W x 0.512" H (35.00mm x 3.90mm x 13.00mm)
Series:PDV
Resistance:1 kOhms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Bulk
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fader Type:Standard
Detailed Description:1 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type