PDU2430
Tripp Lite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDU2430 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDU2430 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PDU2430 |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Description | POWER STRIP 30A 24 OUT RACK MNT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $231.15 | $227.364 | $219.785 | $201.596 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | - |
|---|---|
| Voltage - Input: | 120V |
| Type: | PDU (Power Distribution Unit) |
| Series: | - |
| Region Utilized: | North America |
| Overload Protection: | Circuit Breaker(s) |
| Other Names: | TL269 |
| Mounting Type: | Rack, Horizontal |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | Not Applicable |
| Media Lines Protected: | - |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Housing Material: | Steel |
| Features: | - |
| Energy: | - |
| Current - Max: | 30A |
| Cord Length: | 15' (4.57m) |
| Connector - AC Output: | NEMA 5-15R |
| Connector - AC Input: | NEMA L5-30P |
| Approvals: | CSA, UL |
| AC Outlets: | 24 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PDU2430, use the request quote form to request PDU2430 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDU2430.The price and lead time for PDU2430 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PDU2430.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


