PDS1040CTL-13
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDS1040CTL-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDS1040CTL-13 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PDS1040CTL-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | PDS1040 Series 40 V 10 A Schottky Barrier Diode Surface Mount POWERDI-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.894 | $0.807 | $0.728 | $0.712 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 500mV @ 5A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Supplier Device Package: | PowerDI™ 5 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | PowerDI™ 5 |
| Other Names: | PDS1040CTL13 PDS1040CTLDITR |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Diode Configuration: | 1 Pair Common Cathode |
| Detailed Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 5A Surface Mount PowerDI™ 5 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 200µA @ 40V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode): | 5A |
| Base Part Number: | PDS1040CT |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PDS1040CTL-13, use the request quote form to request PDS1040CTL-13 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDS1040CTL-13.The price and lead time for PDS1040CTL-13 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PDS1040CTL-13.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

