PDQ15-Q48-D5-D
CUI, Inc.
PDQ15-Q48-D5-D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDQ15-Q48-D5-D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PDQ15-Q48-D5-D
Manufacturer CUI, Inc.
Description DC DC CONVERTER +/-5V 15W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 256 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs12 pcs36 pcs
60 pcs108 pcs252 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-5V
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:1.5kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Series:PDQ15-D
Power (Watts):15W
Packaging:Tube
Package / Case:6-DIP Module
Other Names:102-3883
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Features:Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:85%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1.5A, 1.5A 18V - 75V Input
Current - Output (Max):1.5A, 1.5A