PDB183-GTR01-504A2
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDB183-GTR01-504A2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDB183-GTR01-504A2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PDB183-GTR01-504A2 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.13 | $4.703 | $4.19 | $3.933 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $3.591 | $2.907 | $2.736 | $2.565 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Temperature Coefficient: | - |
| Taper: | Logarithmic |
| Size - Body: | Round - 0.669" Dia x 1.031" L (17.00mm x 26.20mm) + Switch |
| Series: | Pro Audio PDB183-GTR |
| Rotation: | 300° |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 500k |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | PDB183GTR01504A2 |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | 500k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer Push-Pull, DPDT 1 Turn Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug |
| Bushing Thread: | 3/8 |
| Built in Switch: | Push-Pull, DPDT |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Type: | Knurled and Slotted |
| Actuator Length: | 0.748" (19.00mm) |
| Actuator Diameter: | 0.236" (6.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PDB183-GTR01-504A2, use the request quote form to request PDB183-GTR01-504A2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDB183-GTR01-504A2.The price and lead time for PDB183-GTR01-504A2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PDB183-GTR01-504A2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

