PDB182-D415F-203A
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDB182-D415F-203A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDB182-D415F-203A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PDB182-D415F-203A |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | PANEL CONTROL - 17MM-ST-CARBON |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.392 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Termination Style: | PC Pins |
| Temperature Coefficient: | - |
| Taper: | Logarithmic |
| Series: | Pro Audio PDB18 |
| Rotation: | 300° |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Power (Watts): | 0.06W |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 2 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Detailed Description: | 20k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.06W PC Pins |
| Bushing Thread: | M7 x 0.75 |
| Built in Switch: | None |
| Adjustment Type: | Side Adjustment |
| Actuator Type: | Flatted |
| Actuator Length: | 0.591" (15.00mm) |
| Actuator Diameter: | 0.236" (6.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PDB182-D415F-203A, use the request quote form to request PDB182-D415F-203A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDB182-D415F-203A.The price and lead time for PDB182-D415F-203A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PDB182-D415F-203A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

