PDB181-GTR02-254C2
Bourns, Inc.
PDB181-GTR02-254C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDB181-GTR02-254C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PDB181-GTR02-254C2
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 250K OHM 1/10W CARBON R-LOG
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Reverse Logarithmic
Size - Body:Square - 0.670" x 0.650" Face x 0.650" H (17.00mm x 16.50mm x 16.50mm)
Series:Pro Audio PDB181-GTR
Rotation:300°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):250k
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Bulk
Other Names:PDB181GTR02254C2
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:250k Ohm 1 Gang Reverse Logarithmic Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.1W, 1/10W Solder Lug
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)