PDB181-E430P-503B
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDB181-E430P-503B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PDB181-E430P-503B
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 50K OHM 1/5W CARBON LINEAR
(In US Dollars)
150 pcs
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Square - 0.670" x 0.650" Face x 0.650" H (17.00mm x 16.50mm x 16.50mm)
Series:Pro Audio PDB18
Rotation:300°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):50k
Power (Watts):0.2W, 1/5W
Packaging:Bulk
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug
Bushing Thread:M7 x 0.75
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Round
Actuator Length:1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)