PDB181-E218K-503B1
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDB181-E218K-503B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PDB181-E218K-503B1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PDB181-E218K-503B1 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns, Inc. |
| Description | PANEL CONTROL - 17MM-ST-CARBON |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 150 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.975 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±20% |
|---|---|
| Termination Style: | Solder Lug |
| Temperature Coefficient: | - |
| Taper: | Linear |
| Series: | Pro Audio PDB18 |
| Rotation: | 300° |
| Resistive Material: | Carbon |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Number of Turns: | 1 |
| Number of Gangs: | 1 |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Detailed Description: | 50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer Detent 1 Turn Carbon 0.2W, 1/5W Solder Lug |
| Bushing Thread: | M7 x 0.75 |
| Built in Switch: | Detent |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Actuator Type: | Knurled and Slotted |
| Actuator Length: | 0.709" (18.00mm) |
| Actuator Diameter: | 0.236" (6.00mm) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PDB181-E218K-503B1, use the request quote form to request PDB181-E218K-503B1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PDB181-E218K-503B1.The price and lead time for PDB181-E218K-503B1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PDB181-E218K-503B1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

