PDA241-HRT00-504B0
Bourns, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PDA241-HRT00-504B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PDA241-HRT00-504B0
Manufacturer Bourns, Inc.
Description POT 500K OHM 1/2W CARBON LINEAR
(In US Dollars)
560 pcs
Data sheet
Tolerance:±15%
Termination Style:Solder Lug
Temperature Coefficient:-
Taper:Linear
Size - Body:Round - 0.953" Dia x 0.504" H (24.20mm x 12.80mm)
Series:Pro Audio PDA24
Rotation:300°
Resistive Material:Carbon
Resistance (Ohms):500k
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Packaging:Tray
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.5W, 1/2W Solder Lug
Bushing Thread:3/8-32
Built in Switch:None
Adjustment Type:User Defined
Actuator Type:Knurled and Slotted
Actuator Length:0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)