PD86-3-1180-CANOPEN
TRINAMIC Motion Control GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD86-3-1180-CANOPEN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD86-3-1180-CANOPEN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD86-3-1180-CANOPEN |
|---|---|
| Manufacturer | TRINAMIC Motion Control GmbH |
| Description | STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 48V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $651.44 | $632.554 | ||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 6.2 lbs (2.8kg) |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 48VDC |
| Type: | Hybrid |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 991.28 / 7000 |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Size / Dimension: | Square - 3.382" x 3.382" (85.90mm x 85.90mm) |
| Series: | PANdrive™ |
| Rotor Inertia: | - |
| Other Names: | 1460-1123 30-0153 30-0290 |
| Operating Temperature: | - |
| NEMA Frame Size: | 34 |
| Mounting Hole Spacing: | 2.740" (69.60mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Length - Shaft and Bearing: | 1.310" (33.27mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Integrated Controller, Flatted Shaft |
| Diameter - Shaft: | 0.500" (12.70mm) |
| Detailed Description: | Bipolar Stepper Motor Frame Size 34 200 Step 5.5A 48VDC |
| Current Rating: | 5.5A |
| Coil Type: | Bipolar |
| Approvals: | - |
| Accuracy: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD86-3-1180-CANOPEN, use the request quote form to request PD86-3-1180-CANOPEN pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD86-3-1180-CANOPEN.The price and lead time for PD86-3-1180-CANOPEN depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD86-3-1180-CANOPEN.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
