PD70224ILQ-TR
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD70224ILQ-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD70224ILQ-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD70224ILQ-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Description | IEEE802.3at / bt / PoH IdealBridge Dual MOSFET-bridge rectifier |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $4.86 | $4.387 | $3.957 | $3.871 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 57V (Max) |
|---|---|
| Type: | Bridge Rectifier |
| Supplier Device Package: | 40-QFN (6x8) |
| Series: | - |
| Ratio - Input:Output: | Bridge (2) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 40-VFQFN Exposed Pad, 32 Leads |
| Other Names: | PD70224ILQ-CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s): | Yes |
| FET Type: | N-Channel |
| Detailed Description: | OR Controller Bridge Rectifier N-Channel Bridge (2) 40-QFN (6x8) |
| Current - Supply: | 900µA |
| Current - Output (Max): | 1.5A |
| Applications: | Power Over Ethernet (PoE) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD70224ILQ-TR, use the request quote form to request PD70224ILQ-TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD70224ILQ-TR.The price and lead time for PD70224ILQ-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD70224ILQ-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


