PD54008L-E
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD54008L-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD54008L-E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD54008L-E |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | N-Channel 8 W 7 V Surface Mount RF Power Transistor PowerFLAT 5x5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $6.872 | $6.203 | $5.595 | $5.473 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 7.5V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 25V |
| Transistor Type: | LDMOS |
| Supplier Device Package: | PowerFLAT™ (5x5) |
| Series: | - |
| Power - Output: | 8W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerVDFN |
| Other Names: | 497-6471-2 PD54008L-E-ND PD54008LE |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 15dB |
| Frequency: | 500MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet LDMOS 7.5V 200mA 500MHz 15dB 8W PowerFLAT™ (5x5) |
| Current Rating: | 5A |
| Current - Test: | 200mA |
| Base Part Number: | PD54008 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD54008L-E, use the request quote form to request PD54008L-E pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD54008L-E.The price and lead time for PD54008L-E depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD54008L-E.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

