PD42-2-1240-CANOPEN
TRINAMIC Motion Control GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD42-2-1240-CANOPEN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PD42-2-1240-CANOPEN
Manufacturer TRINAMIC Motion Control GmbH
Description PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.36NM
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 3 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10 ~ 30VDC
Type:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):50.98 / 360
Termination Style:Wire Leads with Connector
Steps per Revolution:200
Step Angle:1.8°
Size / Dimension:Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series:PANdrive™
Rotor Inertia:57gcm²
Other Names:1460-1262
PD-42-2-1240-CANOPEN
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
NEMA Frame Size:17
Mounting Hole Spacing:1.220" (31.00mm)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Length - Shaft and Bearing:0.945" (24.00mm)
Features:Integrated Controller, Flatted Shaft
Diameter - Shaft:0.197" (5.00mm)
Detailed Description:Bipolar Stepper Motor Frame Size 17 200 Step 2A 10 ~ 30VDC
Current Rating:2A
Coil Type:Bipolar
Coil Resistance:1.2 Ohms
Approvals:-
Accuracy:±0.05%