PD3S140-7
Diodes Incorporated
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD3S140-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD3S140-7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD3S140-7 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Inc. |
| Description | PD3S140 Series 40 V 1 A Surface Mount Schottky Barrier Rectifier PowerDI-323 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.183 | $0.165 | $0.149 | $0.146 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: | 550mV @ 1A |
|---|---|
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 40V |
| Supplier Device Package: | PowerDI™ 323 |
| Speed: | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | PowerDI™ 323 |
| Other Names: | PD3S140DICT |
| Operating Temperature - Junction: | -65°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS Compliant |
| Diode Type: | Schottky |
| Detailed Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount PowerDI™ 323 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr: | 50µA @ 40V |
| Current - Average Rectified (Io): | 1A |
| Capacitance @ Vr, F: | 32pF @ 10V, 1MHz |
| Base Part Number: | PD3S140 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD3S140-7, use the request quote form to request PD3S140-7 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD3S140-7.The price and lead time for PD3S140-7 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD3S140-7.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
