PD28-1-1021-TMCL
TRINAMIC Motion Control GmbH
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD28-1-1021-TMCL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD28-1-1021-TMCL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD28-1-1021-TMCL |
|---|---|
| Manufacturer | TRINAMIC Motion Control GmbH |
| Description | STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $168.35 | $163.471 | $158.591 | $153.71 | ||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.242 lb (109.77g) |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 24VDC |
| Type: | Hybrid |
| Torque - Holding (oz-in / mNm): | 8.49 / 60 |
| Termination Style: | Wire Leads with Connector |
| Steps per Revolution: | 200 |
| Step Angle: | 1.8° |
| Size / Dimension: | Square - 1.100" x 1.100" (28.00mm x 28.00mm) |
| Series: | PANdrive™ |
| Rotor Inertia: | - |
| Other Names: | 1460-1097 30-0149 30-0241 PD28-1-1021 |
| Operating Temperature: | - |
| NEMA Frame Size: | 11 |
| Mounting Hole Spacing: | 0.906" (23.00mm) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.787" (20.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Integrated Controller, Flatted Shaft |
| Diameter - Shaft: | 0.197" (5.00mm) |
| Detailed Description: | Bipolar Stepper Motor Frame Size 11 200 Step 0.7A 24VDC |
| Current Rating: | 700mA |
| Coil Type: | Bipolar |
| Approvals: | - |
| Accuracy: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD28-1-1021-TMCL, use the request quote form to request PD28-1-1021-TMCL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD28-1-1021-TMCL.The price and lead time for PD28-1-1021-TMCL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD28-1-1021-TMCL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
