PD-CAP-1/2-0-50MM
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PD-CAP-1/2-0-50MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PD-CAP-1/2-0-50MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PD-CAP-1/2-0-50MM |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | HEATSHRINK POLY ENDCAP 1/2" BLK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Type: | Cap |
|---|---|
| Total Length Supplied: | 1.500" (38.10mm) |
| Total Length Recovered: | - |
| Small Recovered Length: | - |
| Small Diameter Supplied: | - |
| Small Diameter Recovered: | - |
| Shell Size - Insert: | - |
| Series: | PD |
| Other Names: | CF1097-000 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Material: | Polyolefin (PO), Semi-Rigid |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Large Recovered Length: | - |
| Large Diameter Supplied: | 0.500" (12.70mm) |
| Large Diameter Recovered: | 0.090" (2.29mm) |
| Features: | Abrasion Resistant, Encapsulant Lined, Flex Resistant, Moisture Resistant, Splash Resistant, Vibration Resistant |
| Detailed Description: | Heat Shrink Cap Black |
| Color: | Black |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PD-CAP-1/2-0-50MM, use the request quote form to request PD-CAP-1/2-0-50MM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PD-CAP-1/2-0-50MM.The price and lead time for PD-CAP-1/2-0-50MM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PD-CAP-1/2-0-50MM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



