PCXR50000B
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCXR50000B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCXR50000B
Manufacturer Vishay Precision Group
Description PCXR50000B 5 PPM
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±5ppm/°C
Size / Dimension:1.575" L x 0.787" W (40.00mm x 20.00mm)
Series:PC
Resistance:500 mOhms
Power (Watts):10W
Packaging:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Mounting Feature:Flanges
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:4-Terminal
Height - Seated (Max):0.205" (5.20mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:500 mOhms ±0.1% 10W Metal Foil Chassis Mount Resistor