PCXR05000D
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCXR05000D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PCXR05000D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PCXR05000D |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Precision Group |
| Description | PCXR0500D 5 PPM |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $87.78 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±0.5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±5ppm/°C |
| Size / Dimension: | 1.575" L x 0.787" W (40.00mm x 20.00mm) |
| Series: | PC |
| Resistance: | 50 mOhms |
| Power (Watts): | 10W |
| Packaging: | - |
| Package / Case: | Radial |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Mounting Feature: | Flanges |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Style: | 4-Terminal |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Features: | - |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 50 mOhms ±0.5% 10W Metal Foil Chassis Mount Resistor |
| Composition: | Metal Foil |
| Coating, Housing Type: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PCXR05000D, use the request quote form to request PCXR05000D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCXR05000D.The price and lead time for PCXR05000D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCXR05000D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


