PCV1V820MCL1GS
Nichicon
PCV1V820MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1V820MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1V820MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 82UF 20% 35V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs2000 pcs
4000 pcs10000 pcs20000 pcs40000 pcs
Data sheet
Type:Polymer
Tolerance:82µF
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCV
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Ripple Current - Low Frequency:-
Ripple Current - High Frequency:-
Polarization:Radial, Can - SMD
Pitch - Connector:35V
Package / Case:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Other Names:493-4386-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Manufacturer Part Number:PCV1V820MCL1GS
Lifetime @ Temp.:29 mOhm
Lead Spacing:2.2A @ 100kHz
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Expanded Description:82µF ±20% 35V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 29 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:3000 Hrs @ 105°C