PCV1V181MCL2GS
Nichicon
PCV1V181MCL2GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1V181MCL2GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1V181MCL2GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 180UF 20% 35V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:4.1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4551-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):22 mOhm
Detailed Description:180µF 35V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 22 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:180µF