PCV1H560MCL2GS
Nichicon
PCV1H560MCL2GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1H560MCL2GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1H560MCL2GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 56UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs2000 pcs4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:3.4A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4556-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):28 mOhm
Detailed Description:56µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 28 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:56µF