PCV1E330MCL1GS
Nichicon
PCV1E330MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1E330MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1E330MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 33UF 20% 25V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:1A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4376-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):60 mOhm
Detailed Description:33µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 60 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF