PCV1D680MCL1GS
Nichicon
PCV1D680MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1D680MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1D680MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 68UF 20% 20V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 999 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:20V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4370-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):45 mOhm
Detailed Description:68µF 20V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 45 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF