PCV1C471MCL2GS
Nichicon
PCV1C471MCL2GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCV1C471MCL2GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCV1C471MCL2GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 470UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCV
Ripple Current @ High Frequency:3.9A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-4529-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):21 mOhm
Detailed Description:470µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 21 mOhm 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF