PCT2075GVX
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCT2075GVX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PCT2075GVX with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PCT2075GVX |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Description | I2C-bus Fm+, 1 degree C accuracy, digital temperature sensor and thermal watchdog, TSOP6, RoHS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.453 | $0.409 | $0.369 | $0.361 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -25°C ~ 100°C (-55°C ~ 125°C) |
| Supplier Device Package: | 6-TSOP |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -55°C ~ 125°C |
| Resolution: | 11 b |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | SC-74, SOT-457 |
| Output Type: | I²C/SMBus |
| Other Names: | 568-13081-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local -55°C ~ 125°C 11 b 6-TSOP |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±1°C (±2°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PCT2075GVX, use the request quote form to request PCT2075GVX pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PCT2075GVX.The price and lead time for PCT2075GVX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PCT2075GVX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

