PCS1A330MCL1GS
Nichicon
PCS1A330MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCS1A330MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCS1A330MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 33UF 20% 10V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs25000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:PCS
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-3973-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:33µF 10V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 40 mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF