PCS.1S.408.CLLE46
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCS.1S.408.CLLE46 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCS.1S.408.CLLE46
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 1POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:408
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1S
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:1 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:6A
Contact Material:Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Color:Silver
Cable Opening:0.157" ~ 0.181" (4.00mm ~ 4.60mm)