PCR1H820MCL6GS
Nichicon
PCR1H820MCL6GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1H820MCL6GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCR1H820MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 82UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 601 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCR
Ripple Current @ High Frequency:2.9A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13770-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.398" (10.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):26 mOhm
Detailed Description:82µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 26 mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:82µF