PCR1H390MCL1GS
Nichicon
PCR1H390MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1H390MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCR1H390MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCR
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13769-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.280" (7.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):45 mOhm
Detailed Description:39µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 45 mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:39µF