PCR1E221MCL6GS
Nichicon
PCR1E221MCL6GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCR1E221MCL6GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCR1E221MCL6GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCR
Ripple Current @ High Frequency:3.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-13752-6
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.398" (10.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 20 mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance:220µF