PCN10-50S-2.54DSA(72)
Hirose
PCN10-50S-2.54DSA(72)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCN10-50S-2.54DSA(72) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCN10-50S-2.54DSA(72)
Manufacturer Hirose
Description CONN RECEPT 50POS DUAL TH
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 235 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs20 pcs40 pcs60 pcs100 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Style:B
Series:PCN10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Packaging:Bulk
Other Names:H124231
PCN10-50S-2.54DSA(72)-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:50
Mounting Type:Through Hole
Features:-
Current Rating:2A