PCJ1C820MCL1GS
Nichicon
PCJ1C820MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCJ1C820MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCJ1C820MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:PCJ
Ripple Current @ High Frequency:2.7A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-14064-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):24 mOhm
Detailed Description:82µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 24 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF