PCJ0J182MCL1GS
Nichicon
PCJ0J182MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCJ0J182MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCJ0J182MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1800UF 6.3V SMD
(In US Dollars)
400 pcs800 pcs1200 pcs
2000 pcs4000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCJ
Ripple Current @ High Frequency:5.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-3046-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):11 mOhm
Detailed Description:1800µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 11 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1800µF