PCG1C471MCL1GS
Nichicon
PCG1C471MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCG1C471MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCG1C471MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description Aluminum Electrolytic CapacitorPolymer, 16volts, 470uF, Low ESR, High Ripple
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 25763 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCG
Ripple Current @ High Frequency:3.7A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-3099-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):20 mOhm
Detailed Description:470µF 16V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 20 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:470µF