PCG0J102MCL1GS
Nichicon
PCG0J102MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCG0J102MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCG0J102MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 1000UF 6.3V SMD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:PCG
Ripple Current @ High Frequency:3.8A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Original-Reel®
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-3086-6
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):18 mOhm
Detailed Description:1000µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 18 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF