PCAN2512E40R2BST5
Electro-Films (EFI) / Vishay
PCAN2512E40R2BST5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCAN2512E40R2BST5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCAN2512E40R2BST5
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 40.2 OHM 0.1% 6W 2512
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Series:PCAN
Resistance:40.2 Ohms
Power (Watts):6W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Other Names:764-1140-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:40.2 Ohms ±0.1% 6W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film