PCAN1206E1000BST5
Electro-Films (EFI) / Vishay
PCAN1206E1000BST5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCAN1206E1000BST5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCAN1206E1000BST5
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES SMD 100 OHM 0.1% 2W 1206
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:PCAN
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:764-1136-1
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.018" (0.46mm)
Features:Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:100 Ohms ±0.1% 2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Thin Film