PCA.3S.314.CNLC97
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCA.3S.314.CNLC97 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCA.3S.314.CNLC97
Manufacturer LEMO
Description CONN CIRC RCPT 14POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:314
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3S
Packaging:Bulk
Orientation:Keyed
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:14
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-2
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets and Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:7A
Contact Material:Brass, Bronze
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.346" ~ 0.382" (8.80mm ~ 9.70mm)