PBS-RP025SN1SS0Q5A0Z
SICK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PBS-RP025SN1SS0Q5A0Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PBS-RP025SN1SS0Q5A0Z
Manufacturer SICK
Description SEN PRESS 0-25 PSI
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:15 V ~ 35 V
Termination Style:Connector
Supplier Device Package:-
Series:-
Pressure Type:Gauge
Port Style:Threaded
Port Size:Female - 1/4" (6.35mm) NPT
Package / Case:Module
Output Type:Analog Current, PNP
Output:4 mA ~ 20 mA
Other Names:6060750
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
Operating Pressure:25 PSI (172 kPa)
Maximum Pressure:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Features:-
Detailed Description:Pressure Sensor 25 PSI (172 kPa) Gauge Female - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Module
Accuracy:±1%