PBRC-2.41AR
AVX Corporation
PBRC-2.41AR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PBRC-2.41AR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PBRC-2.41AR
Manufacturer AVX Corporation
Description CER RES 2.4100MHZ SMD
(In US Dollars)
2000 pcs
Data sheet
Type:Ceramic
Size / Dimension:0.291" L x 0.134" W (7.40mm x 3.40mm)
Series:PBRC-A, Kyocera
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, Non-Standard
Operating Temperature:-20°C ~ 80°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:200 Ohms
Height:0.091" (2.30mm)
Frequency Tolerance:±0.5%
Frequency Stability:±0.3%
Frequency:2.41MHz
Features:-
Detailed Description:2.41MHz Ceramic Resonator ±0.3% 200 Ohms -20°C ~ 80°C Surface Mount