PBAR1AF2000A0B
APEM Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PBAR1AF2000A0B with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PBAR1AF2000A0B
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:24V
Voltage Rating - AC:24V
Type:Piezo
Termination Style:Wire Leads
Switch Function:Off-Mom
Series:PBA
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.20mm Dia
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):5 VDC
Illumination Type, Color:LED, Blue
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:50,000,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Piezo Panel Mount, Front
Current Rating:200mA (AC/DC)