PB6B2FM5M1CAL06Y500
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PB6B2FM5M1CAL06Y500 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PB6B2FM5M1CAL06Y500
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description PB OFF/ON FC YLW M1 TERM GRE LED
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:125V
Type:Standard, Illuminated
Termination Style:Wire Leads
Switch Function:Off-Mom
Series:PB6
Panel Cutout Dimensions:Circular - 13.60mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:1-2329389-4
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:LED, Green
Features:-
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Current Rating:125mA (AC), 200mA (DC)